Lightroom- az egyszerű és professzionális képfeldolgozó szoftver 1. rész

2011. május 1., vasárnap

Amikor elkezdtem ismerkedni a fotózással, párhuzamosan ismerkedtem meg néhány különböző képkezelő és képfeldolgozó szoftverrel. Természetesen a photoshop-ot már jóval korábban ismertem és használtam, azonban amikor megismertem a lightroom-ot, megváltásnak éreztem a photoshop-hoz képest.

A technet.hu oldaláról idézve „A Lightroom elsősorban arra hivatott, hogy megkönnyítse az olykor sok száz, vagy több ezer felvételt feldolgozó fotósok életét.1

És valóban, a Lightroom nagyon megkönnyítette az én életemet és ahogy egyre jobban elmélyülnek a programmal kapcsolatos ismereteim, egyre jobban szeretem ezt a szoftvert.

Most egy cikksorozat keretében mutatom be ezt a (szerintem) nagyon felhasználóbarát programot.

Az első részben a Lightroom 3.3 felépítéséről és a képkezelő részéről írok.

Felépítés:

Amikor megnyitjuk a programot, jobb oldalon láthatjuk a fő részeket:
-          Library (könyvtár)
-          Develop (fejlesztés, alakítás)
-          Slideshow
-          Print (nyomtatás)
-          Web

A slideshow, print és web részét még nem használtam a programnak, ezért értelemszerűen ezekről a részekről nem fogok írni.


 
Elsőként a Library-t, azaz a program képkezelő részét mutatom be.

  1. lépés- Képek importálása
Természetesen ahhoz, hogy képeink legyenek a programban, elsőként be kell őket importálni. Már ezzel a lépéssel is szűrhetünk, hiszen eleve érdemes csak a használható képeket importálni. Tehát kattintsunk a bal alsó sarokban található Import gombra. Ekkor felugrik egy új „select a source” ablak.



 A képek forrását a bal oldalon választhatjuk ki, a kiválasztott mappa összes eleme automatikusan ki van jelölve, azonban ha fent kiszedjük a pipát az „all photos”-ból, egyesével kijelölhetjük azokat a képeket, amiket importálni szeretnénk. A képeket nézhetjük mozaikszerű elrendezésben (grid view) vagy egyesével is (loupe view). A képek kiválasztását követően az import gombra kell kattintani, ami a jobb alsó sarokban található, és a képek már mennek is át a Library-be. Itt már bővül a képek nézegetési módja, a grid view és a loupe view mellett választhatjuk a compare view-t (két egymást követő kép egymás mellett), és a survey view-t (kijelölt képek nézése). A képeket emellett több módon is rangsorolhatjuk. A képre jobb egér gombbal kattintva feljön a menü, és itt találhatjuk meg a jelölési lehetőségeket, jelölhetünk zászlóval (set flag), csillagokkal (set rating) vagy színekkel (set color label). A Filter (szűrő) segítségével ezt követően könnyen szűrhetünk a flagged (zászlóval jelölt) vagy rated (csillaggal osztályozott) képekre, így könnyen kezelhetjük elkészült képeinket.


A következő részben már a Develop-ot mutatom be.


forrás1: http://www.technet.hu/megapixel/20110428/itt_az_uj_adobe_photoshop_lightroom/

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése