Fotózás stúdióban

2011. december 26., hétfő

A téli időszakban az esős, hideg időjárás miatt a kinti fotózás lehetőségei elég korlátozottak, ilyenkor a hobbifotósokban is felmerül egy idő után az igény, hogy kipróbálják magukat stúdióban is.
Mi a növekvő pocakom megörökítése miatt döntöttünk úgy, hogy stúdiót bérlünk, mivel az otthoni körülmények nem voltak teljesen alkalmasak a fotózásra. Sokáig kerestem az ár-érték arányban legmegfelelőbb fotóstúdiót, végül szerencsésen a kerületünkben találtunk egy az igényeinknek megfelelő és megfizethető helyszínt, az Agens fotóstúdió-t. Itt 3000 Ft./ óra áron bérelhettük ki a stúdiót, ami tartalmazta a felszerelést, az asszisztenciát, a fekete és fehér háttér használatát. Mivel életünkben először fotóztunk stúdióban, nagyon jól jött a segítőkész asszisztencia, további pozitívum volt, hogy a hétvégi bérlésért nem kértek felárat és első bérlőként az első óra ingyen volt. Tehát maximálisan elégedettek voltunk, és ha összevetjük a többi stúdió bérleti díjával ezt a díjat, mindenképpen nagyon barátságosnak tekinthető.
A stúdiót 3 órára béreltük ki, az első fél órában elsősorban csak a fényekkel ismerkedtünk és biztos el tudtunk volna tölteni még több időt az eszközök megismerésével, azonban szorított minket az idő, mivel rajtam kívül még másik két kismamát is fotóztunk aznap és bele kellett férnünk az időbe.
Mi 4 lámpával dolgoztunk, kettő lámpával a hátteret világítottuk, egy fix softbox-al és egy méhsejt ráccsal felszerelt vakut használtunk a "modellek" megvilágításához. Szerencsére a fények beállításánál nagy segítségünkre volt az asszisztens, aki már nagy tapasztalattal rendelkezett, ellátott minket tanácsokkal és néhány alapszabályt is megosztott velünk.
A képekkel nagyon elégedettek voltunk és a kellemes tapasztalatoknak köszönhetően kedvet kaptunk ahhoz, hogy máskor is elmenjünk és még inkább megismerjük a stúdiófotózás világát. Ennek érdekében párom karácsonyra meglepett Scott Kelby Világítsd be!Fotózd le!Retusáld! című könyvével, aminek segítségével tovább bővíthetjük tudásunkat a következő alkalomra.

Íme néhány kép az első stúdiófotózásunkból:



Kisbabafotózás

Eddig két alkalommal volt lehetőségünk kisbabát fotózni. Az első alkalommal a 6 hónapos Lauráról készítettünk fotókat, másodszor pedig két héttel karácsony előtt fotóztuk a két hónapos Gabi babát.
Mindkét fotózás előtt alaposan felkészültünk, ugyanis attól függően, hogy mennyi idős a pici, más-más módon kell fotózni.
Mivel hamarosan hozzánk is megérkezik a gólya, ezért erre is felkészülve összeszedtem, hogy miképpen fejlődnek a babák és mit érdemes fotózni a baba növekedésének különböző fázisaiban.

Korai időszak (0-3 hónap)- apró kezek és lábak:

Az újszülött babának nagyon fontos a nyugodt légkör, egyértelmű tehát, hogy ebben a korban inkább az otthon nyugalmában érdemes fotózni. Az újszülöttek napi 16 órát alszanak, ezért érdemesebb ilyenkor még az alvó kisbabát fotózni. Jól megörökíthetőek az aprócska kezek-lábak és jól mutat az aprócska test az erős apai karon. A magzati pózban alvó babát behelyezhetjük kosárba, bebugyolálhatjuk kendőbe. Ebben a korban a kisbabák még leginkább fekvő pozícióban, vagy ölben tartva fotózhatóak, bár 2 hónapos kortól fejecskéjüket már meg tudják tartani.

4-6 hónapos kor között- a kis akrobata:

A kisbabák mind külsőre, mind viselkedésében nagyon sokat változnak ebben az időszakban.
Sok külső változás látható: megváltozhat a baba hajának sűrűsége, színe, változhat a szemszíne is. A baba mozgása is egyre kifinomultabb, tökéletesen tartja és forgatja a fejét, valószínűleg már a hasáról a hátára tud fordulni, az ölben előrefelé ültetve szeret nézelődni.
A személyisége is egyre nagyobb fejlődést mutat: sokkal több időt tölt el játékkal, mint eddig. Lábikóival imád rugdalózni, emelgeti, nyújtogatja őket, soha nem nyugszik.
5 hónaposan a baba már kifejezetten sokat mosolyog, hangokat ad ki, arckifejezéseket utánoz.
6 hónaposan már tud ülni, arcmimikája egyre kifinomultabb és reakciói is erőteljesebbek.
Tehát ekkor lehet igazán jól megörökíteni a baba mosolyát, az ülő, szemező, aktív és kezeivel-lábaival játszó vagy akár kúszó kisbabát. Ilyenkor is inkább érdemes otthon fotózni, mivel ott nagyobb biztonságban érzi magát a kicsi, így sokkal több esélyünk van arra, hogy sok-sok mosolygós, vidám képet készítsünk. 



7-12 hónapos kór között- kúszok-mászok és felállok:
A babák ekkor már igen aktív életet élnek, kúsznak-másznak, ülve előre lökődik magukat. 9 hónapos koruktól a kisbabák kezdenek megragadni dolgokat, hogy lábra álljanak, segítséggel megállnak. A babák mintegy fele, már egyedül jár az első születésnapján. Ebben az időszakban már lehetőségünk van az aktív, kúszó-mászó, ülő vagy akár álló, segítséggel járó baba megörökítésére akár otthon, akár stúdióban.

Kismama fotózás

2011. december 20., kedd

Múlt szombaton életünkben először stúdióban fényképeztünk, hogy megörökítsük növekvő pocakomat a 35. hétben, nem sokkal a cél előtt. Rajtam kívül még volt szerencsénk két másik kismamáról is fotókat készíteni, Dóri egy héttel későbbre várja babáját, tehát ő a 34. hétben volt, Andi egy héttel volt a szülés előtt, azóta már meg is született gyönyörű Nóra kislánya, akihez ezúton is még egyszer nagyon gratulálunk.

A kismama fotózásra nagyon sokat készültem, egy sporttáskányi kiegészítőt és ruhát vittem, mivel több beállítást is meg akartam valósítani.

Ebben az esetben az volt az érdekes, hogy a fotózás elején a „másik oldalon” álltam, tehát kipróbálhattam magam a „modell” szerepében, azonban abból a szempontból könnyebb volt, hogy a férjem készítette rólam a képeket, így nagyon felszabadult voltam. A másik két kismamát szintén már ismertük korábbról, tehát a jó hangulat végig megvolt.

Most szeretnék pár jó tanáccsal segíteni azoknak, akik kismama fotózásra adnák a fejüket, azonban nem igazán tudják, mik a legjobb beállítások.

Kismama egyedül:

Van pár jól ismert, mondhatni bevált beállítás, amit véleményem szerint a kismama stílusától is függően mindenképpen érdemes megcsinálni. Természetesen ezeken kívül is igen sok a lehetőség, ezek azonban biztonságot adnak, főleg akkor, ha most fotózol először kismamát.

  1. Kismama pozíciók:
A kismamák teste igen nagy változásokon megy át. Fotózáskor mindenképpen ügyelni kell arra, hogy olyan pozíciókat, beállításokat keressünk, amik a leginkább mutatják a pocakot és a kismamának is a legkényelmesebbek.

a)      Oldalt állva: Ez az egyik „legmegszokottabb” pozíció, mivel itt látszik a leginkább a pocak mérete. Ebben a beállításban a pocakra kell a legjobban figyelni, különösen jól mutat, ha a kismama közben nézi a pocakját, vagy kicsit lehajtja a fejét és közben felnéz a kamerába és mosolyog.



b)      Fekve ágyon-kanapén-földön: A fekvő pozícióban annyira nem látványos a pocak, azonban a kismama ezeken a képeken nagyon jól mutat. Sok kismama arca kikerekedik a terhesség alatt, azonban fekve ez nem látszik, így nagyon szépen fog mutatni a kismama arca. Ebben a beállításban érdemes az arcra, különösen a szemre fókuszálni, a pocak akár egy kicsit életlen is lehet. Fekve a pocakra különböző dolgokat helyezhetünk, pl.: játék, kiscipő, stb.


c)      Szemben pocak előtt kéz szívet formál: Egyszerű beállítás, amihez nem kell kellék, ruhában és ruha nélkül is jól mutat.


d)     Törökülés: Ilyenkor a poci annyira nem látszik, azonban a kismamának nagyon kényelmes, lazításnak pont jó a fotózás közben és nagyon vidám, játékos hangulatot áraszt.

     
Kiegészítők:

a)      Kendő:

A kendők alkalmazása szinte minden kismama fotózás kelléktárában ott van. A kendő egyik részről praktikus, mivel eltakar, mégis gyönyörűen látatja a pocakot és a domborulatokat, ezen felül romantikus hangulatot kölcsönöz a képeknek. A kendő ráadásul könnyen beszerezhető bármilyen bizsuboltban, csak arra kell figyelni, hogy ne legyen se túl vastag, se túl áttetsző.


b)      Kis kiegészítők:

Sok apró kiegészítővel fel lehet dobni a képeket, ez lehet plüssfigura, kiscipő, játékkocka, virág, stb. Ezekkel utalhatunk a gyerkőc nemére, de akár nevére is. Ráhelyezve a pocakra nagyon mutatósak.



c)      3D és 4D fotó

A korábbi ultrahangos felvételek a pocak előtt szintén nagyon jól mutatnak, plusz így a baba kívül-belül rajta van a képen. 


Kismama párral, másik gyermekkel, családdal:

Pozíciók:

a)      Puszi a pocakra: Kihagyhatatlan beállítás! Adjon puszit apa, testvér a kis jövevénynek. Oldalról fotózzuk, mindig jól mutat. 


b)      Pocakverseny szemből és háttal: A kismama és a kispapa egymással szemben vagy háttal áll, fotósnak oldalt. Így látszik, mennyivel nagyobb a kismama pocakja apuénál.

c)      Ketten egy szív: Ilyenkor a kispapa a kismama mögött áll a kamerának szemben és a két kézpár együtt formál szívet a pocak előtt.


d)     Ölelésben: Ehhez nem kell magyarázat. 




Fotóalbum készítés Photoshoppal

2011. december 8., csütörtök

Már korábban írtam a fotóalbum készítésről ismerkedés szinten. Most részletesen leírom, hogyan készíthetünk látványos fotókönyvet.

1. Az első lépés mindig az, hogy kiválasztjuk, milyen méretű fotókönyvet szeretnénk készíteni. Ilyenkor érdemes kinézni, hogy hol szeretnénk kinyomtattatni a fotókönyvet. Én korábban több céget is kipróbáltam, ezek közül  leginkább a www.bestfotokonyv.hu és www.fotokonyv-aruhaz.hu-t (ugyanaz) ajánlom, mivel valódi vastag fotópapírra jó minőségben nyomtatnak és emellett az áraik is barátságosak (a legismertebb Cewe-t egyáltalán nem ajánlom, a minősége véleményem szerint erősen kifogásolható!).  Ha megvan, honnan és milyen méretű fotókönyvet szeretnénk rendelni, érdemes elolvasni a nyomtatásról szóló plusz információkat, hogy szerkesztés után véletlenül se járjunk úgy, hogy a beillesztett képeknek lemarad a széle. A fotókönyv áruház esetében a tippek haladóknak fül alatt találhatóak a szerkesztéshez szükséges paraméterek.

2. A photoshopban szerkesztendő fotókönyvhöz a következőkre lesz szükségünk:

- Hátterek (backgrounds)
- Ecsetek (brushes)
- Maszkok (masks)
- Keretek (frames)
- Stílusok (styles)
- Kiegészítők (objects)

Ezeknek a begyűjtése igen sok időt vehet igénybe, de szerencsére nagyon sok honlap van, ahol bátran barangolhatunk és gyűjtögethetjük a hasznos kiegészítőket. Aki szereti a kihívásokat, készíthet is magának néhány saját ecsetet vagy maszkot, de eleinte érdemes kihasználni az internet adta lehetőségeket és a már mások által elkészített és ingyen letölthető kiegészítőket használni.

Az alábbi honlapokon érdemes elkezdeni a nézelődést, gyűjtögetést:

Ecsetek:
http://www.brusheezy.com/
http://www.noupe.com/photoshop/1000-free-high-resolution-photoshop-brush-sets.html
http://www.brushking.eu/

Keretek:
http://pngframes.net
http://lordofdesign.com
http://allframe.org/
http://www.graphixshare.com/

Ezeken felül még nagyon sok oldal van, ahol érdemes keresgélni, hajrá! :-)

3. Miután begyűjtöttük a szükséges kiegészítőket, ellenőriztük, hogy megfelelő a felbontásuk, kezdődhet a munka. A korábban már megadott paraméterek alapján megnyitjuk a munkalapot.


Ezt követően kiválasztjuk, mely képek kerüljenek az adott oldalra, ezeket is megnyitjuk. Kiválasztjuk, milyen hátteret szeretnénk felhasználni, ezt ráhúzzuk a munkalapra, majd a kiválasztott képeket is.


 Ezután használhatjuk a már korábban letöltött ecseteket, maszkokat, kereteket és már meg is van az első oldalunk.


4. Az oldalt az esetleges utólagos módosítási igények miatt mindenképpen érdemes a jpg formátum mellett psd-ben is lementeni.

5. Ha készen vagyunk az albumunkkal, nem csak nyomtatott formában, hanem on-line módon is megoszthatjuk. Ehhez csak egy flipping book program kell, ami innen tölthető le ingyenes formában és egy tárhely (pl.: dropbox), ahová feltölthetjük a kész albumot.

Az elkészített albumom digitális formában itt tekinthető meg.

Kellemes albumnézegetést!

Lightroom lens correction

2011. október 22., szombat

Épületfotózáskor találkozhatunk azzal a problémával, hogy az elkészült képen az épület falai "bedőlnek".  A nagy látószögű objektíveknél nagy valószínűséggel lehet erre a problémára számítani, azonban gyakran az adott hely határozza meg, hogy miképpen tudjuk az épületet lefotózni. Szerencsére utólag is tudunk a Lightroomban korrigálni a képen, mégpedig a Lens correction Transform részével.

Nézzük meg lépésről lépésre, hogyan is javíthatunk egy épület képén ezzel a módszerrel.

1. Kiinduló kép:
A kiinduló képen a varsói Kultúra és Tudomány palotája szerepel. Jól látszik, hogy a magas épület vonalai szinte egymásra dőlnek. Ezt szeretnénk most pár lépésben korrigálni.


A vertikális és horizontális perspektíva módosításával (Vertical Perspective -27, Horizontal Perspective -6, Perspective Scale +3) sikerült a torony falait kiegyenesíteni.



Az átalakítás után azonban az egész torony kicsit "elferdült", így ezután magát az egész képet kicsit egyenesíteni, azaz a Crop Overlay-el elforgatni, azaz Crop Angle-t -2,67-re állítottam.


Ezt követően egy szép, látványos épületképet kaptunk, aminek sokkal szabályosabbak a falai és ránézésre is kellemesebb hatást kelt a kép.

Íme a végeredmény:

Fotóalbum készítés

2011. szeptember 25., vasárnap

Aki egyszer esküvői vagy babafotózásra adja a fejét, biztos hamar szembesül azzal az igénnyel, hogy a megrendelők szeretnének különleges fotóalbumot képeikből. Az interneten több tucat fotóalbum készítő cég van, aki saját programot kínál beépített hátterekkel, képkeretekkel, maszkokkal, stb., azonban ezek közül egyik sem elégítette ki az én igényeimet. Tehát hamar szembesültem vele, hogyha valóban szép albumot szeretnék, akkor igenis azt nekem kell megcsinálnom Photoshoppal az elejétől a végéig.
Szerencsére nem csak én gondolkozom így, ezért nagyon sok minta, template található az interneten png formátumban, amit egy az egyben felhasználhatunk, és ami ennél még jobb, sok psd templatet is találhatunk, amit nem csak egészben használhatunk, hanem bizonyos elemek átemelésével módosíthatjuk, korrigálhatjuk, változtathatjuk őket. Persze egy albumot templatek nélkül is lehet készíteni, de az első pár alkalommal ezek a minták, kiegészítők nagyon nagy segítségek, amik sok ötletet is adnak.

Ilyen templateket, kiegészítőket, ecseteket, kereteket, stb. tölthetünk le az alábbi honlapokról:

http://www.ononesoftware.com/free/templates/
http://halado.cewe-fotokonyv.hu/photopost/
http://lordofdesign.com/
http://pngframes.net/

Íme néhány minta arra, amit ezek segítségével kialakíthatunk:







Mire figyeljünk esküvőfotózáskor?

2011. szeptember 24., szombat

A nyári esküvői fotózásra való felkészüléskor és az ott szerzett tapasztalatok alapján számunkra is világossá vált, hogy nagyon sok mindenre kell figyelni az esküvők fotózásakor, ezért ezeket egy kis csokorba szedtük, hogy másoknak is segítséget nyújtson, ha hasonló kihívás elé néznek. Természetesen szerepelni fog benne néhány olyan szabály is, ami a fotósok számára evidensnek tűnnek, de talán pont ezek a legfontosabbak.

1. Előkészületek: Készítsünk listát, mi az, amit fontos lefotóznunk az esküvőn, illetve pontos menetrendet. A fotósnak legalább annyira tudnia kell, hánykor mi történik, mint a párnak, ha nem jobban.

2. Helyszín: Mindig az esküvő előtt pár nappal mérjük fel az esemény helyszíneit, ne csak azt, ahol a beállított képek készülnek majd, de ha van lehetőségünk, a templomot és a házasságkötő termet is nézzük meg, mivel a fényviszonyok és a terek minden esetben mások. Lehetőség szerint csináljunk pár képet is.


3. Az ifjú pár: Az ifjú párral való egyeztetéskor próbáljuk meg megismerni a habitusukat és a stílusukat, hogy hozzájuk igazodva készíthessük képeinket. Ne csak a pontos időbeosztást és a terveket beszéljük meg, hanem azt is, hogy milyen típusú képeket szeretnének, mire vágynak esetleg különösen, vannak e saját elképzeléseik, hiszen a legfontosabb, hogy nekik tetszenek a képek.

4. A templomi szertartás: Figyeljünk arra, hogy a papok többsége nem kedveli, ha a szentbeszéd alatt kattogtatunk, illetve ügyeljünk arra, hogy a szertartások szentségét ne zavarjuk meg. A legfontosabb, hogy a pár összeadását megörökítsük, azonban a szentbeszéd felolvasásakor ajánlott kerülni a fotózást.

5. A polgári szertartás: A párral beszéljük meg, hogy a polgári szertartáskor az aláírást szépen lassan csinálják, illetve aláíráskor nézzenek fel egy kicsit, majd folytassák az aláírást. Így meg tudjuk örökíteni a pár arcát is és szebbek lesznek a képek.


6. Csokordobás: A csokordobásnál nagyon figyeljünk az élesség állítására, mivel itt valóban pár másodperc alatt történnek az események. A legjobb, ha a menyasszonnyal szemben állunk és úgy fotózunk. Könnyíti a helyzetünket és vicces is, ha megkérjük a menyasszonyt, hogy először számoljon háromig, majd tegyen úgy, mintha eldobná a csokrot, de mégsem, hátranéz, mosolyog és utána lendít egy nagyot és dobja el a csokrot. Így a fotósnak is több ideje van a képek elkészítésére. A dobáskor koncentráljunk arra, hogy elkapáskor már a lányokra állítsuk az élességet és az elkapót fotózzuk a többi lány között.



7. Csoportképek: Mindig beszéljük meg a párral, mikor szeretnék a csoportképeket. A csoportképeket mindig a legnagyobb csoporttal kezdjük, az összképpel, mert utána az emberek hajlamosak szétszéledni. Ezután jöjjön a pár a családdal, majd a menyasszony és a vőlegény a saját családdal és ezután jöhetnek a barátok, munkatársak, stb. A csoportkép készítéskor kérdezzük meg, mindenki látja e a kamerát, ha látják a kamerát, jó eséllyel látszódni fog az arcuk a képen.


Bizonyára sok fontos dolog van még, amire figyelni kell, a leírás nem teljes, de mindenképpen jó mankó azoknak, akik először készülnek esküvői fotózásra.

Első esküvői fotózás

Az elmúlt két hónapban nem volt időnk új bejegyzésekre, mivel a nyári időszak szerencsére nagyon izgalmas és tevékeny volt a fotózás szempontjából. Nyáron három esküvőn is volt alkalmunk fotózni. Az első fotózásunk a testvérem, Márk és felesége Iwona esküvőjén történt. Ez volt az első és a legnagyobb kihívás a három közül. Lengyelországban volt az esküvő a Mazuri tavaknál egy kisvárosban, Bysztinekben. Nagyon izgalmas és tanulságos volt számunkra a nagy esemény. Reggel korán ébredtünk, mivel a mennyasszony kérésére az előkészületek is fotóztuk, így együtt "kezdtünk" a párral, és 9-re már a fodrásznál kellett lenni. A lengyel hagyományoknak megfelelő hangulatú esküvő volt, ahol nagyon sok különböző eseményt kellett fotózni és ügyelni, hogy semmiről ne maradjunk le, tehát előkészületek, beállított fotózás, az ifjú pár megáldása a lányos házban, templomi esküvő és a lagzi hajnali 3-ig igen sűrű programot biztosított a számunkra.
Végülis úgy érzem, a feladatot nagyon szépen sikerült megoldanunk, annak ellenére, hogy a néha csöpögő eső, a plusz szervezési feladatok és a gyermekáldásomnak köszönhető csökkent energiám is nehezítették a napunkat.
A beállított fotózás helyszíne viszont valóban gyönyörű volt, egy közeli szálloda és lovarda külső helyszínét használtuk, és ha bár az idő lehetett volna kicsit jobb is, és a fotózásra se volt túl sok időnk, úgy érzem, abból a fél órából gyönyörű képek születtek, köszönhető ez a gyönyörű menyasszonynak és a pár jókedvű felszabadultságának is.

Néhány kép az esküvőről: