Fotóalbum készítés

2011. szeptember 25., vasárnap

Aki egyszer esküvői vagy babafotózásra adja a fejét, biztos hamar szembesül azzal az igénnyel, hogy a megrendelők szeretnének különleges fotóalbumot képeikből. Az interneten több tucat fotóalbum készítő cég van, aki saját programot kínál beépített hátterekkel, képkeretekkel, maszkokkal, stb., azonban ezek közül egyik sem elégítette ki az én igényeimet. Tehát hamar szembesültem vele, hogyha valóban szép albumot szeretnék, akkor igenis azt nekem kell megcsinálnom Photoshoppal az elejétől a végéig.
Szerencsére nem csak én gondolkozom így, ezért nagyon sok minta, template található az interneten png formátumban, amit egy az egyben felhasználhatunk, és ami ennél még jobb, sok psd templatet is találhatunk, amit nem csak egészben használhatunk, hanem bizonyos elemek átemelésével módosíthatjuk, korrigálhatjuk, változtathatjuk őket. Persze egy albumot templatek nélkül is lehet készíteni, de az első pár alkalommal ezek a minták, kiegészítők nagyon nagy segítségek, amik sok ötletet is adnak.

Ilyen templateket, kiegészítőket, ecseteket, kereteket, stb. tölthetünk le az alábbi honlapokról:

http://www.ononesoftware.com/free/templates/
http://halado.cewe-fotokonyv.hu/photopost/
http://lordofdesign.com/
http://pngframes.net/

Íme néhány minta arra, amit ezek segítségével kialakíthatunk:







Mire figyeljünk esküvőfotózáskor?

2011. szeptember 24., szombat

A nyári esküvői fotózásra való felkészüléskor és az ott szerzett tapasztalatok alapján számunkra is világossá vált, hogy nagyon sok mindenre kell figyelni az esküvők fotózásakor, ezért ezeket egy kis csokorba szedtük, hogy másoknak is segítséget nyújtson, ha hasonló kihívás elé néznek. Természetesen szerepelni fog benne néhány olyan szabály is, ami a fotósok számára evidensnek tűnnek, de talán pont ezek a legfontosabbak.

1. Előkészületek: Készítsünk listát, mi az, amit fontos lefotóznunk az esküvőn, illetve pontos menetrendet. A fotósnak legalább annyira tudnia kell, hánykor mi történik, mint a párnak, ha nem jobban.

2. Helyszín: Mindig az esküvő előtt pár nappal mérjük fel az esemény helyszíneit, ne csak azt, ahol a beállított képek készülnek majd, de ha van lehetőségünk, a templomot és a házasságkötő termet is nézzük meg, mivel a fényviszonyok és a terek minden esetben mások. Lehetőség szerint csináljunk pár képet is.


3. Az ifjú pár: Az ifjú párral való egyeztetéskor próbáljuk meg megismerni a habitusukat és a stílusukat, hogy hozzájuk igazodva készíthessük képeinket. Ne csak a pontos időbeosztást és a terveket beszéljük meg, hanem azt is, hogy milyen típusú képeket szeretnének, mire vágynak esetleg különösen, vannak e saját elképzeléseik, hiszen a legfontosabb, hogy nekik tetszenek a képek.

4. A templomi szertartás: Figyeljünk arra, hogy a papok többsége nem kedveli, ha a szentbeszéd alatt kattogtatunk, illetve ügyeljünk arra, hogy a szertartások szentségét ne zavarjuk meg. A legfontosabb, hogy a pár összeadását megörökítsük, azonban a szentbeszéd felolvasásakor ajánlott kerülni a fotózást.

5. A polgári szertartás: A párral beszéljük meg, hogy a polgári szertartáskor az aláírást szépen lassan csinálják, illetve aláíráskor nézzenek fel egy kicsit, majd folytassák az aláírást. Így meg tudjuk örökíteni a pár arcát is és szebbek lesznek a képek.


6. Csokordobás: A csokordobásnál nagyon figyeljünk az élesség állítására, mivel itt valóban pár másodperc alatt történnek az események. A legjobb, ha a menyasszonnyal szemben állunk és úgy fotózunk. Könnyíti a helyzetünket és vicces is, ha megkérjük a menyasszonyt, hogy először számoljon háromig, majd tegyen úgy, mintha eldobná a csokrot, de mégsem, hátranéz, mosolyog és utána lendít egy nagyot és dobja el a csokrot. Így a fotósnak is több ideje van a képek elkészítésére. A dobáskor koncentráljunk arra, hogy elkapáskor már a lányokra állítsuk az élességet és az elkapót fotózzuk a többi lány között.



7. Csoportképek: Mindig beszéljük meg a párral, mikor szeretnék a csoportképeket. A csoportképeket mindig a legnagyobb csoporttal kezdjük, az összképpel, mert utána az emberek hajlamosak szétszéledni. Ezután jöjjön a pár a családdal, majd a menyasszony és a vőlegény a saját családdal és ezután jöhetnek a barátok, munkatársak, stb. A csoportkép készítéskor kérdezzük meg, mindenki látja e a kamerát, ha látják a kamerát, jó eséllyel látszódni fog az arcuk a képen.


Bizonyára sok fontos dolog van még, amire figyelni kell, a leírás nem teljes, de mindenképpen jó mankó azoknak, akik először készülnek esküvői fotózásra.

Első esküvői fotózás

Az elmúlt két hónapban nem volt időnk új bejegyzésekre, mivel a nyári időszak szerencsére nagyon izgalmas és tevékeny volt a fotózás szempontjából. Nyáron három esküvőn is volt alkalmunk fotózni. Az első fotózásunk a testvérem, Márk és felesége Iwona esküvőjén történt. Ez volt az első és a legnagyobb kihívás a három közül. Lengyelországban volt az esküvő a Mazuri tavaknál egy kisvárosban, Bysztinekben. Nagyon izgalmas és tanulságos volt számunkra a nagy esemény. Reggel korán ébredtünk, mivel a mennyasszony kérésére az előkészületek is fotóztuk, így együtt "kezdtünk" a párral, és 9-re már a fodrásznál kellett lenni. A lengyel hagyományoknak megfelelő hangulatú esküvő volt, ahol nagyon sok különböző eseményt kellett fotózni és ügyelni, hogy semmiről ne maradjunk le, tehát előkészületek, beállított fotózás, az ifjú pár megáldása a lányos házban, templomi esküvő és a lagzi hajnali 3-ig igen sűrű programot biztosított a számunkra.
Végülis úgy érzem, a feladatot nagyon szépen sikerült megoldanunk, annak ellenére, hogy a néha csöpögő eső, a plusz szervezési feladatok és a gyermekáldásomnak köszönhető csökkent energiám is nehezítették a napunkat.
A beállított fotózás helyszíne viszont valóban gyönyörű volt, egy közeli szálloda és lovarda külső helyszínét használtuk, és ha bár az idő lehetett volna kicsit jobb is, és a fotózásra se volt túl sok időnk, úgy érzem, abból a fél órából gyönyörű képek születtek, köszönhető ez a gyönyörű menyasszonynak és a pár jókedvű felszabadultságának is.

Néhány kép az esküvőről: